Przy opiece na osobą ograniczoną ruchową przydać może się podnośnik dla niepełnosprawnych, który pozwoli na bezpieczne i sprawne przemieszczanie pacjenta. To rzecz, na którą można uzyskać dofinansowanie z PFRON-u z tytułu likwidacji barier architektonicznych.

Podnośnik dla niepełnosprawnych – refundacja z PFRON-u

W ramach środków na dofinansowanie barier architektonicznych i technicznych, którymi dysponuje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, można wnioskować o wsparcie finansowe w zakresie zakupu podnośnika dla niepełnosprawnych. To urządzenie, dzięki któremu przemieszczanie pacjenta jest znacznie łatwiejsze i wygodniejsze dla osoby, która się nim opiekuje. O tego typu udogodnienie techniczne można starać się w przypadku każdej osoby z ograniczeniem ruchowym, w tym również małoletniej. Trzeba tylko spełnić określone warunki. Refundacja przyznawana jest na podstawie specjalnego wniosku składanego w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie lub Ośrodku Pomocy Społecznej. Aby ją uzyskać, trzeba mieć:

• orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności,
  • podstawę prawną zameldowania,
  • kserokopię dowodu osobistego,
  • kopie dokumentów potwierdzających wysokość osiąganych dochodów wnioskodawcy oraz osób pozostających we
  • wspólnym gospodarstwie domowym z okresu trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku,
  • kosztorys lub ofertę na podnośnik pacjenta.

Jednym z warunków dofinansowania jest udział własny w kosztach. W przypadku podnośników dla niepełnosprawnych ceny są różne w zależności od modelu. Można jednak uzyskać nawet do 80 procent wartości tego urządzenia. Zakup jest możliwy po zawarciu umowy z PCPR-em lub OPS-em, w której znajduje się szczegółowy opis zasad rozliczenia ze współfinansowania.

Ułatwione przemieszczanie pacjenta

Sprzęt taki jak podnośnik pacjenta znacznie ułatwia opiekę nad osobą niepełnosprawną. Jej przemieszczanie nie wymaga już tak dużego zaangażowania sił osoby opiekującej się nią. To urządzenie bezpieczne, wygodne, proste w obsłudze i trwałe. Wybór podnośnika dla niepełnosprawnych uzależniony będzie od kilku czynników. Trzeba bowiem przede wszystkim wziąć pod uwagę to, w jak dużym pomieszczeniu będzie użytkowany i dopasować go pod tym względem gabarytowo. W przypadku osób z dużym stopniem niepełnosprawności lub z pełnym niedowładem ciała przyda się podnośnik pacjenta z obrotowym ramieniem, umożliwiającym obracanie osoby wokół własnej osi w trakcie podwieszenia. Bezpieczeństwo i komfort przemieszcza pacjenta zapewnia też odpowiednio do gabarytów dopasowane nosidło.

Podnośnik pacjenta – ręczny czy elektryczny?

Na rynku dostępne są modele manualne i elektryczne. Który system unoszący sprawdzi się lepiej – zależy od głównego przeznaczenia. Podnośnik dla niepełnosprawnych obsługiwany ręcznie wskazany jest przede wszystkim dla osób, które często przemieszczają się samochodem. Takie urządzenie można wówczas łatwo oraz szybko złożyć i schować w bagażniku. Elektryczny podnośnik pacjenta z kolei umożliwia podnoszenie i opuszczanie osoby niepełnosprawnej bez większego wysiłku w każdych warunkach, bez użycia prądu elektrycznego. Dzięki niemu przemieszczanie pacjenta z pozycji niskich (podłoga) lub pozycji wysokich (wanna) jest znacznie ułatwione.

Ceny podnośników dla niepełnosprawnych uzależnione będą więc od tego, jak to urządzenie będzie sterowane oraz jakie elementy dodatkowe znajdą się w zestawie.