Łóżko medyczne pozwala na krótką i długoterminową opiekę nad osobami chorymi czy niepełnosprawnymi. Są modele podstawowe, uniwersalne oraz specjalistyczne, takie jak np. łóżko ortopedyczne. Łóżko szpitalne nadaje się też do wykorzystania w warunkach domowych.

Łóżko medyczne – do placówek zdrowotnych i do domu

Higiena i komfort pacjenta, który jest zmuszony do długotrwałego przebywania w łóżku, to jedne z najważniejszych rzeczy w codziennej opiece nad nim. Dlatego właśnie dla takich osób tworzy się coraz nowocześniejszy, wygodniejszy sprzęt medyczny. W szpitalach, ośrodkach opieki czy w domach można zastosowanie mają różne rodzaje łóżek. Łóżko medyczne (nazywane inaczej łóżkiem rehabilitacyjnym, szpitalnym lub ortopedycznym), czyli przeznaczone do celów medycznych, różni się od typowego łóżka, z jakiego większość osób korzysta na co dzień. Dostępne jest w wielu rodzajach – począwszy od łóżka uniwersalnego, które można zastosować w warunkach szpitalnych czy domowych, aż po łóżko specjalistyczne. W tym drugim przypadku może to być np. łóżko ortopedyczne, rehabilitacyjne, bariatryczne albo do intensywnej opieki medycznej. Każde z tych łóżek ma podobną konstrukcję, a różnica tkwi w dodatkowych rozwiązaniach technicznych, które uprawniają opiekę nad osobą chorą oraz zwiększają ich komfort leżenia.

Łóżko szpitalne – ułatwienie w opiece nad chorym

Będące na wyposażeniu oddziałów szpitalnych, placówek opiekuńczych i uzdrowiskowych czy hospicjów łóżko medyczne wykorzystywane jest zarówno do opieki nad pacjentami niepełnosprawnymi, jak i obłożnie chorymi. Łóżko szpitalne najczęściej posiada podobne funkcje i zastosowania. W placówkach medycznych dominują metalowe konstrukcje, solidniejsze od drewnianych, odporne na uszkodzenia. Zarówno łóżko medyczne, jak i specjalistyczne łóżko ortopedyczne jest sprzętem, który łatwo utrzymuje się w czystości i dezynfekuje.

Większość modeli łóżka szpitalnego wyposażona jest w kółka, dzięki czemu można w każdej chwili przewieźć chorego. To rozwiązanie, które przydać się może nie tylko w placówkach służby zdrowia, ale także w warunkach domowych.

Bardzo przydatną rzeczą w przypadku łóżka medycznego, w tym także łóżka ortopedycznego, jest elektroniczna regulacja wysokości łóżka oraz pozycji. Dla osób chorych, które mają problemy z samodzielnym poruszaniem się lub nadwagę, jest to duże ułatwienie. Podobnie jak takie elementy jak poręcze, które umożliwiają podniesienie się choremu na łóżku do pozycji siedzącej lub stojącej, a jednocześnie zapobiegające spadaniu z łóżka podczas snu. Dodatkowo łóżko medyczne może posiadać system alarmowy informujący o wyjściu pacjenta z łóżka.

Cena uzależniona od rodzaju modelu

Dziś nie ma już problemu z tym, aby zamówić łóżko szpitalne do domu, hospicjum czy placówki świadczącej opiekę zdrowotną. Koszt zakupu łóżka medycznego uzależniony jest od wielu czynników. Wszystko bowiem zależy od tego, jak bardzo ma być funkcjonalne, a tym samym – jak bardzo chcemy podnieść komfort życia chorego. Cena za łóżko ortopedyczne zależy m.in. od tego, z jakiego materiału jest zbudowane, jego wymiarów i tego, czy jest sterowane elektronicznie – opuszczanie czy podnoszenie części zagłowia, podnóża i całego łóżka odbywa się za pomocą pilota. Same koszty późniejszej eksploatacji nie są duże. Ponieważ zabudowa takiego łóżka jest otwarta, to poszczególne elementy łatwo można wymienić i zamontować.