Higiena pacjenta chorego lub niepełnosprawnego jest bardzo ważnym elementem jego codziennej pielęgnacji. Do tego przydać się mogą takie urządzenia jak fotel kąpielowy, krzesło kąpielowe czy wózko-wanna. Każde z nich gwarantuje bezpieczeństwo osobie mytej.

Higiena pacjenta – optymalne systemy kąpielowe

Ważnym elementem opieki nad osobą chorą czy niepełnosprawną jest dbałość o ich codzienną higienę. Wykonywana prawidłowo pielęgnacja pozwala na zachowanie stanu skóry pacjenta w dobrej kondycji, a także daje mu lepsze samopoczucie. Oprócz dopasowania odpowiednich środków higienicznych, skorzystać można również z wielu praktycznych rozwiązań, które ułatwią w bezpieczny sposób pielęgnację osób o ograniczonej sprawności ruchowej. To właśnie na ich potrzeby opracowano tzw. systemy kąpielowe obejmujące np. fotel kąpielowy, krzesło kąpielowe czy wózko-wannę. Każde z tych urządzeń pozwala na optymalną współpracę pomiędzy pacjentem a osobą go myjącą. Podnoszone elektronicznie krzesło kąpielowe daje pacjentowi najwyższy komfort oraz poczucie bezpieczeństwa podczas przenoszenia, przewożenia czy w trakcie samej kąpieli. Fotel kąpielowy może być np. nawannowy, czyli nakładany na wannę, z możliwością obrotu. Z kolei wózko-wanna jest sposobem na bezpieczny prysznic. Wykorzystuje się ją także do przewijania pacjenta.

Krzesło kąpielowe lub fotel kąpielowy – wygoda i bezpieczeństwo

Osoby chore i niepełnosprawne często mają trudności z zachowaniem równowagi podczas mycia. Dlatego krzesło kąpielowe lub fotel kąpielowy to urządzenia, które mogą okazać się niezwykle pomocne w tej kwestii. Oba są niezwykle łatwe w obsłudze i sprawdzają się w przypadku pacjentów o wszystkich poziomach aktywności ruchowej. Higiena pacjenta dzięki zastosowaniu krzesła kąpielowego lub fotela kąpielowego może być znacznie bardziej ułatwiona dla osoby opiekującej się, jak i samego chorego. Jedno i drugie rozwiązanie pozwala na dokładne, a jednocześnie bezpieczne umycie pod prysznicem. Znacznie też ułatwia przemieszczanie pacjenta z boku na bok.

Siedzisko w jednym i drugim przypadku pokryte jest specjalnym antypoślizgowym materiałem oraz posiada otwory, przez które odprowadzana jest na bieżąco gromadząca się woda. Z kolei odpowiedni rozstaw nóżek jest gwarancją, że zarówno krzesło kąpielowe, jak fotel kąpielowy zapewnią pacjentowi stabilność. Wysokość tych urządzeń może być regulowana pod indywidualne potrzeby chorego.

Wózko – wanna – do mycia przyłóżkowego i pod prysznicem

Estetycznie wykonana wózko-wanna stosowana jest do mycia przyłóżkowego. Ułatwia też przewiezienie pacjenta pod prysznic i mycie go w tych warunkach. Po zdjęciu leża, czyli właśnie wanny, może być wózkiem transportowym. Wózko-wanna wykonana jest ze stali nierdzewnej, co znacznie wydłuża czas jej użytkowania. W jej wyposażeniu znajduje się materacyk, podgłówek i łatwoślizg. W zależności od potrzeb, urządzenie to można regulować pod względem wysokości oraz wyboru optymalnego kąta nachylenia. Wózko-wanna posiada także koła z hamulcem i blokadą kierunku jazdy lub alternatywnie – z centralnym hamulcem.

Leże ma dodatkowo regulowany przechył, żeby zgromadzona w niej woda szybciej spłynęła. Dzięki tym wszystkim elementom łatwiej jest wykonać wszystkie czynności, które związane są z higieną pacjenta.