W terapii odleżyn z pewnością sprawdzi się dobrej jakości łóżko przeciwodleżynowe, zawierające materac przeciwodleżynowy. To sprzęt, w który warto się zaopatrzyć osobę zmuszoną do długotrwałego leżenia z powodu choroby, wypadku czy niepełnosprawności.

Odleżyny – uciążliwy problem osób zmuszonych do długotrwałego leżenia

Osoby starsze, niepełnosprawne lub przewlekle chore, które zmuszone są do codziennego, długotrwałego leżenia, narażone są na powstanie odleżyn. To bardzo niekomfortowa dla nich sytuacja – są nie tylko ograniczone ruchowe, ale mają niewielkie pole manewru lub nawet żadnej możliwości zmiany pozycji. Unieruchomione ciało skazane jest więc na powstawanie odleżyn, czyli martwicy tkanek umiejscowionych na wypukłych częściach układu kostnego. Często też towarzyszy im bardzo nieprzyjemny zapach. Na odleżyny wpływają również czynniki fizyczne, takie jak np. nietrzymanie moczu czy kału. Dlatego w przypadku osób, które narażone mogą być na ich powstanie, warto pomyśleć o higienicznym i komfortowym rozwiązaniu, jakim jest materac przeciwodleżynowy. Dzięki niemu skóra ma szansę pozostać zdrowa.

Zmienno-ciśnieniowy materac przeciwodleżynowy – skuteczny sposób na zdrową skórę

W profilaktyce odleżyn największym powiedzeniem cieszą się materace przeciwodleżynowe zmiennociśnieniowe. To specjalnie opracowany system, który tworzą materac przeciwodleżynowy wykonany z tworzywa sztucznego oraz pompa łącząca się z nim za pomocą specjalnych przewodów. Powietrze naprzemiennie wtłaczane jest do specjalnych komór (z reguły są co najmniej dwie) znajdujących się w materacu. W ten sposób unieruchomione ciało nie jest już skazane na ciągły nacisk w jednej pozycji przez dłuży czas. Jest bowiem podpierane w różnych miejscach, co przekłada się na zmniejszenie tego ucisku, poprawienie ukrwienia tkanek (krążenie krwi jest bowiem wymuszone) i ich termowentylację.

Dodatkowo wspomagane oddychanie powierzchniowe skóry odbywa się przez system mikrootworów, które znajdują się w materacu przeciwodleżynowym. Tą drogą powietrze dociera do skóry pacjenta i dotlenia uciskane tkanki. Zmienność komór, do których tłoczone jest powietrze odbywa się w równych cyklach. Materac przeciwodleżynowy pozwala na ciągłe i rytmiczne masowanie ciała.

Dofinansowanie do łóżka przeciwodleżynowego

Sprzęt rehabilitacyjny taki jak łóżko przeciwodleżynowe skutecznie pomaga w terapii odleżyn. Odciążenie ciała powoduje redukcję stałego ucisku tkanek na zmienny (cykliczny). System zmiennociśnieniowy posiadany przez materac przeciwodleżynowy wymusza odpowiednie mikrokrążenie, co z kolei wpływa na przyspieszenie procesu leczenia. Pacjent korzystający z takiego sprzętu odczuwa większą wygodę, ma zapewnioną lepszą higienę (materace przeciwodleżynowe są łatwe w utrzymaniu w czystości) oraz ograniczone cierpienie. Ponadto materac przeciwodleżynowy to również ułatwienie opieki nad osobą, która leży w łóżku. Nie trzeba bowiem zmieniać jej pozycji wielokrotnie w ciągu dnia, aby nie powstały odleżyny. Jest do tego lekki, poręczny i łatwo można go przetransportować.

Przy zakupie łóżka przeciwodleżynowego można starać się o dofinansowanie np. z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Osobie, która potrzebuje takiego sprzętu rehabilitacyjnego i spełnia określone warunki, raz na trzy lata przysługuje materac przeciwodleżynowy.